Η μεγάλη γιορτή του σύγχρονου ελληνικού χορού, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων, συμπληρώνει φέτος 13 χρόνια συνεχούς παρουσίας και προσφοράς και φιλοξενείται για πρώτη φορά εξ' ολοκλήρου στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης από τις 9 μέχρι τις 29 Ιουνίου.

Οι Έλληνες χορογράφοι σε πείσμα των καιρών επιμένουν με ελπίδα, κέφι και δημιουργική διάθεση, καλώντας όλους τους φίλους του χορού να γιορτάσουν, να απολαύσουν, αλλά και να ενημερωθούν για τη σύγχρονη χορογραφική δημιουργία στην Ελλάδα. 
Εξήντα ένας συνολικά δημιουργοί-μέλη του Σωματείου και ανεξάρτητοι χορογράφοι- θα παρουσιάσουν σε τρεις εβδομάδες τα έργα τους στην κεντρική σκηνή, το γκαράζ και το black box του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

Φέτος, στο 13ο Φεστιβάλ του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε έργα από όλο το φάσμα του σύγχρονου ελληνικού χορού. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο Φεστιβάλ είναι: Ίασις, Luna Park, Ηχόδραμα, Αθανασία Κανελλοπούλου, YELP Danceco, Δαγίπολη, Ακτίνα, Έλιξ-Εννιάμορφο, Ευγενία Σιγαλού, Trio AA, Μίνα Ανανιάδου, Dancevacuum,Indigo Fera, ΜΥΙΑ, Υπέρ Ορίων, AltiusAleajactaest, 7o Βήμα, NimisAniline DancetheaterSaLtaTor, Footsteps, Φωτοσκίασις, On/Off, Ήρος Άγγελος/ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας, Index Animi, Στίγμα, Inter Se OnusSoyuzCreo-Ρέον (Κολεκτίβα Now is now), Λυδία Λίθος, Dance Factory, Συν-κίνηση, Λάθος Κίνηση, ResdanceIntravenousDittoAsomo4, Περιηγητές, Detour, Κι αν Πέσω.

Να υπογραμμίσουμε ότι η τιμή του εισιτηρίου των παραστάσεων έχει κρατηθεί πολύ χαμηλή, για να παραμείνει το Φεστιβάλ προσιτό σε όλους τους φίλους του χορού:

8 € κανονικό, 5€ φοιτητικό, ανέργων και 10€ ημερήσιο.

Το 13ο Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης και του Υπουργείου Πολιτισμού & Αθλητισμού.

Παράλληλα, σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Θεσσαλονίκης, το Φεστιβάλ Χορού του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων φιλοξενείται και στη Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Άνετον και στο Θέατρο Κήπου, από τις 12 έως τις 29 Ιουνίου με ένα αφιέρωμα στη χορογράφο Anne Teresa De Keersmaeker και με τη συμμετοχή των ομάδων: Aniline dancetheater, HermanosB+6, Μίνα Ανανιάδου, Sσvem-a, Τρίγωνο, Μέλπω Βασιλικού, Γιάννης Μαργαρώνης, Δρυάδες εν πλω, λυδία Λίθος, Intravenus, creo, pus.par.tu, Ήρος Άγγελος, Yelp danceCo.

 

13ου Φεστιβάλ Χορού | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΗΝΑΣ

9 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα Σύγχρονου Χορού Ίασις: 
Το πιο γλυκό ψωμί [παράσταση για παιδιά]
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 65’

10 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ : 
Σύλληψη / Κατάληψη (Capture)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια 70’

11 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ηχόδραμα: 
ρεĩ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Αθανασία Κανελλοπούλου: 
In Lo(e)verland ΙΙ
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

12 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
YELP danceco. : 
Οδηγός επιβίωσης για εχθρικό και εύκρατο περιβάλλον
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Δαγίπολη: 
ΠΝΕΙ (Έχει πνοή)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

13 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Χοροθέατρο ΑΚΤΙΝΑ: 
Η Φόνισσα...dolce vita
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 90’

13, 14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ελιξ - Εννιάμορφο 
και ο Τίμος Ζέχας σε συνεργασία με το Present Body, Χώρο έρευνας της κίνησης και της έκφρασης της Χριστίνας Κλεισιούνη: Η λήθη του σώματος
Ώρα: 21:00 (13 & 15.06) & 22:30 (14.06) – διάρκεια: 60’

14 & 15 Ιουνίου – Black Box
Ευγενία Σιγαλού: 
Όνειρο One size 
Ώρα: 21:00 (14.06) & 22:30 (15.06) – διάρκεια: 20’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Trio
 AAΑνωτέρα Βία 
Μίνα Ανανιάδου: 
ΜΕΤΑ-
DancevacuumDance Banoptikon
Ώρα έναρξης: 22:30 – διάρκεια: 90’

14 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Indigo
 FeraEremus 
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ΜΥΙΑ: 
Όνειρο μέσα σε όνειρο
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

15 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Υπέρ Ορίων: 
Bolero
Altius
I feel you
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 35’

15-16 Ιουνίου – Γκαράζ
Χοροθέατρο aleajactaest
Delirium
Ώρα: 22.30 (15.6) & 21:00 (16.6) – διάρκεια: 60’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ομάδα 7ο Βήμα: 
TARANTΕLLA 
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

16 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
NimisΜία προς έναν 
Aniline DancetheaterΒάκχες
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 75’

17 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
SaLtaTor
Nature – Orbital (2 solo)
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 45’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
Footsteps
BOUND
Φωτοσκίασις: 
του αρχέγονα
Ώρα: 21:00 (17.06) & 22:30 (18.06) – διάρκεια: 50’

17-18 Ιουνίου – Γκαράζ
On/Off Dance etc. 
& Κατερίνα Φανουράκη: Βρώσιμες Ιστορίες/Edible Tales
Ώρα: 22:30 (17.06) & 21:00 (18.06) – διάρκεια: 25’

18 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ήρος Άγγελος- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κέρκυρας: 
ρωμαίος + ...
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 50’

19 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Index
 AnimiWithout a Trace 
Στίγμα: Ονειροκατασκευές
Inter Se OnusSine Signum 
Soyuz
Ο τυφλός 
Ώρα έναρξης: 21:00 – διάρκεια: 65’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λυδία ΛίθοςChair's Tragedy
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 30’

20 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Κολεκτίβα Now is now [Ομάδες Creo & Ρέον]: En ecoute
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 50’

20 & 22 Ιουνίου – Black box
Dance Factory: 
metamorphosis II
Ώρα: 22:30 (20.06) & 21:00 (22.06) – διάρκεια: 50’

21 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Συν-κίνηση: 
tranSEASONS 
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 55’

21 Ιουνίου – Θέατρο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας
Ομάδα κινητικού αυτοσχεδιασμού “- Κι αν πέσω; - Θα ξανασηκωθείς”: 
Μπουένος Άιρες –Παρίσι – Αθήνα
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 45’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Λάθος Κίνηση: 
ΜΟΝΟ (όλα όσα χρειάζονται για την επανάσταση)
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 55’

22 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Resdance
Boundaries 
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Intravenous: 
Frames
Ώρα: 21:00 – διάρκεια: 60’

27 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
Ditto
Script 
Carnation: Indirect speech
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 40’

28 Ιουνίου –Κεντρική Σκηνή
Περιηγητές: 
Καραμέλα
Ώρα: 20:00 – διάρκεια: 55’

28 Ιουνίου – Κεντρική Σκηνή
ASOMO4 : 
υσΕγώ
Ώρα: 22:30 – διάρκεια: 80’